A) Tarifeler sadece seçilen rotadaki deniz taşımacılığını içerir. Yiyecek ve içecekler dahil değildir. Liman vergilerinin dahil olup olmadığı her rota için ayrıca rezervasyon aşamasında açıkça belirtilecektir.
B) “Günübirlik bilet” aynı gün içinde yapılan gidiş ve dönüş seyahatler için kullanılır.
C) “Gidiş-dönüş bilet” farklı günlerde gerçekleştirilen gidiş ve dönüş seyahatleri için kullanılır. Dönüş seyahati mutlaka tarihlendirilmelidir.
D) Gidiş-dönüş indirimli bilet uygulaması sadece aynı anda rezervasyonu yapılan, aynı hat üzerinde ve aynı firma tarafından gerçekleştirilen gidiş ve dönüş seyahatleri için geçerlidir.

ÖNEMLİ!!!: YEŞİL MARMARİS FİRMASININ MARMARİS ÇIKIŞLI GİDİŞ-DÖNÜŞ SEFERLERİNDE DÖNÜŞ TARİHİ KESİNLİKLE DEĞİŞTİRİLEMEZ. DÖNÜŞ TARİHİNİZİN DEĞİŞME İHTİMALİ VARSA LÜTFEN TEK YÖN BİLET ALINIZ.

ÖNEMLİ!!!: TURYOL FİRMASININ ÇEŞME-SAKIZ-ÇEŞME / AYVALIK-MİDİLLİ-AYVALIK HATLARINDAN ALINAN BİLETLERİ İPTAL EDİLEMEZ. ANCAK AÇIK BİLETE DÖNÜŞTÜRÜLEBİLİR..

E) Eğer yolcu gidiş ve dönüş seyahatini farklı firmadan gidiş-dönüş bileti olarak rezervasyon yapmak isterse, iki ayrı tek yön rezervasyonu yapmak durumundadır.
F) Bebekler çoğu seferde ücretsiz seyahat etmelerine rağmen, mutlaka rezervasyon aşamasında belirtilmeli ve rezervasyon belgesinde bilgileri olmalıdır.
g) Ödemeler sadece kredi kartı ile (Visa veya Master) ve on-line kabul edilir.
H) Rezervasyonun yapıldığı tarih ile uluslararası seyahatin yapıldığı tarih arası 14 günden az ise, ödeme rezervasyonun yapıldığı anda tahsil edilir ve teyit edilmiş rezervasyon belgesi ödemenin onaylamasının ardından bastırılır.
I) Rezervasyonun yapıldığı tarih ile uluslararası seyahatin yapıldığı tarih arası 14 günden fazla ise, “sonra ödeme” seçeneği sunulacaktır, ön-rezervasyon belgesi sunulacak ve seyahat öncesi bir zamanda hatırlatma gönderilecektir.
Ön-rezervasyon belgesinde verilen tarihe kadar ödeme gerçekleşmediği durumlarda rezervasyon otomatik iptal olur. Verilen tarihe kadar yapılan ödemelerde ise teyitli rezervasyon belgesi gönderilecektir.
Araçlı rezervasyonlarda “ŞİMDİ ÖDE” seçeneği bulunmamaktadır. Feribot şirketinden müsaitlik alınıp; size onay e-maili gönderildikten sonra ID ve PAROLANIZ ile sisteme giriş yapıp, kredi kartınızla ödeme yapabilirsiniz.
J) Direkt ödemeli veya sonra ödemeli durumda, rezervasyon iptali verilen opsiyon tarihine kadar yapılabilecektir.
Bu opsiyon tarihi sonrasında iptaller mümkün olmayacaktır ve iptallerin iadeleri sadece zorunlu durumlar söz konusu olduğunda ve yolcu verilen alternatif tarih veya rotayı tercih etmediğinde FERIBOT.NET tarafından yapılacaktır.
K) Son ödeme tarihleri/opsiyon tarihleri :
– İptaller için : kalkıştan 4 gün öncesine kadar
– Sonra ödemeli rezervasyonlar için : kalkıştan 14 gün öncesine kadar
– Sonra ödemeli rezervasyonların son ödeme tarihi sefer tarihinden 5 gün öncesine kadardır.(son ödeme tarihinden 2 gün önce yolcuya ödeme için hatırlatma mesajı gönderilir)
– Son ödeme tarihine kadar ödenmeyen rezervasyonlar sistem tarafından otomatik olarak iptal edilir.

L) Ödenmiş bir rezervasyonun iptal edilmesi durumunda İPTAL ÜCRETLERİ :
– Hareket tarihinden 16 gün veya daha önce yapılan iptallerde iptal cezası kesilmez.
– Hareket tarihine 5-15 gün kala yapılan yolcu iptallerinde : yetişkinler için kişi başına 5,- Euro , çocuklar için kişi başına 2,5 Euro (ilgili feribot şirketinin çocuk indirimi yaş kuralları geçerlidir) iptal cezası kesilerek iade yapılır
– Hareket tarihine 15 günden daha yakın sürede yapılan araç iptallerinde : Araç taşıma bedeli iade edilmez.
– Hareket tarihine 4 gün veya daha yakın yapılan iptallerde iade yapılmaz.
– Dini ve ulusal bayram dönemlerinde hareket tarihine 15 gün veya daha yakın yapılan iptallerde iade yapılmaz.

M) İNDİRİMLİ BİLET KURALLARI:
– İndirim kodu kullanılarak alınmış promosyonlu bir biletin iptal edilmesi durumunda promosyonsuz biletlere uygulanan iptal kural ve ücretleri geçerlidir.
– Promosyonlu bilette tarih değişikliği istenirse mevcut değişiklik kurallarına ek olarak, değişiklik talebinin iletildiği anda yeni talebe uygun bir promosyon yok ise ilk satış esnasında verilen indirim tutarı yolcudan tahsil edilerek tarih değişikliği gerçekleştirilir.
– Promosyonlu biletin açığa alınması durumunda; kişi başı 5,-Euro değişiklik ücreti ve verilen indirim bedeli tahsil edilir.
– Anker Turizm promosyonlu bilet uygulamasında her türlü değişiklik yapma hakkını saklı tutar.
– İndirim kuponları belirli mecralarda duyurulacaktır. Promosyonsuz biletler daha sonra promosyonlu olarak değiştirilemez.
– İndirim kampanyaları birleştirilemez ve başkasına devredilemez.

İade edilecek tutar 3 gün içinde Feribot.net tarafından yolcunun kredi kartına iade edilir.

N) Yolcu eğer rezervasyonu üzerinde değişiklik yapmak isterse, öncelikle rezervasyonunu iptal etmeli ve yeni bir rezervasyon yapmalıdır. İptal edilen rezervasyonun iadesi yukarıda belirtilen opsiyon tarihleri içerisinde olduğu müddetçe yapılacaktır.
O) “No-Show” adı verilen sefere katılmama ve seferi kaçırma durumunda veya çıkış harcının yatırılmamasından dolayı feribota binişin reddedilmesi durumunda iade mümkün olmayacaktır.
P) Tüm iadeler iptal tarihinden itibaren 3 gün içinde gerçekleştirilir.