MAINLAND & ATHENS

If visiting Athens or any other highlight of Greece such as the Meteora Monasteries or the famous sites of Olympos, Epidaurus, Mycenae or even towns such as Nafplion or Thessaloniki , this is the place to be…

Contact us for details.

1.Gün
Saat 08:00 itibariyle Ayvalık’ta feribot firmasının ofisinde buluşup, gümrük işlemlerinin ardından 09:00 ‘da feribot ile Midilli’ye hareket ediyoruz.

Ayvalık takım adaları, koyları ve deniz fenerlerinin eşliğinde Midilli Adası’na doğru ilerliyoruz. Yaklaşık 1 saat 15 dakika süren bu keyifli deniz yolculuğundan sonra Midilli Limanı’na varıyoruz.

Gümrük işlemlerinin ardından rehberimiz eşliğinde Midilli Limanı çıkışında bizleri bekleyen otobüslerimizle Midilli Adası’nın şirin bir balıkçı kasabası olan Skala Kalloni’ye gidiyoruz. Kasaba merkezi gezimizin ardından öğle yemeği için ayrılan serbest zamanda adanın sardalyesi ile ünlü bu sahil kasabasının eşsiz lezzetlerinin tadına bakabilirsiniz.

Öğle yemeğinin ardından sayısız konakları, Arnavut kaldırımlı sokakları, tarihi anıtları ve meşhur “Boğa Festivali” ile ziyaretçilerini etkileyen Agia Paraskevi’ye geçiyoruz. İlçenin girişinde, 1910 yılında Taksiarhis Kilisesi’nin girişimiyle kurulan büyük bir Zeytin Müzesi bulunmaktadır. Bu müze, Yunanistan’da bulunan en güzel ve en bakımlı zeytinyağı fabrikası müzelerinden olup, uzun yıllar kültür merkezi olarak faaliyet gösterdikten sonra Piraeus Bankası Kültür Vakfı tarafından zeytin müzesine dönüştürülmüştür.

Kasabada yabani kuşlar ve hayvanlar için bir hayvan barınağı da bulunmaktadır. 1923’de inşa edilen okul kompleksinin muhteşem binası ilçe merkezine hakim olup, Atina Üniversitesi’nin giriş kapısının bir minyatürünü ihtiva eder. Kasabanın değişik yerlerinde 64 şapel bulunur. Görkemli Pamegiston Taksiarhon Kilisesi, Ayasos Taki Bakire Meryem Kilisesi’nden sonra ikinci büyük bazilika olarak dikkat çeker. Burada çay ve kahve molası verdikten sonra bu görkemli kasabadan ayrılıyoruz.

Agia Paraskevi kasabasının ardından içerisinde değerli emanetleri ve tarihsel önemi olan Yunanistan’ın en ünlü manastırlarından Limonos Manastırı’nı ziyaret ediyoruz. Bu manastır, Agios Oros’un (Ayanoros) bir minyatürü olarak tanımlanıyor. Andissa yolu üzerinde bulunan manastır, her yıl binlerce ziyaretçi alan etkileyici bir manastırdır. Piskoposu Ignatios Mithimnis (Mithimnalı-Molıvoslu) tarafından 1523 yılında inşa edilmiş manastırda, büyük manevi değeri olan binlerce eski kitaplar ve el yazmaları bulunmaktadır. Erkekler manastırı olmasından ötürü ibadet yeri gibi bazı bölümlerine kadınların girmesine ve aziz ikonlarının görülmesine izin verilmiyor. Osmanlı Dönemi’nde önemli eğitim ve kültür merkezi olarak kullanılmıştır. Manastırın müze bölümünde; ayinlerde kullanılan kutsal giysiler, dini objeler, Bizans el yazmaları ve belgeler sergileniyor. Bu ihtişamlı ve gizemli manastır ziyaretimizden sonra tekrar otobüsümüze yerleşip ardından Midilli merkeze, otelimize dönüyoruz.

Akşam yemeğini misafirlerimiz arzularına göre otelde ya da Yunan mutfağını hoş bir ortamda sunan restoranlarda alabilirler. Yemeğin ardından Midilli gecesinin tadını çıkarıp, müziğe ve eğlenceye doyabilirler.

2.Gün

Otelde verilen kahvaltının ardından Midilli şehir merkezinde bulunan, Hagios Therapondas Kilisesi, Ermou Caddesi, Hagia Athanasious Metropolitlik Kilisesi, Yeni Cami, Türk Hamamı ve tarihi Roma Agorası gibi tarihi eserleri ziyaret ediyoruz. Burada verilen serbest zamanda; adaya özgü çeşitli peynir, sakız, Uzo gibi ürünlerin tadına bakabilir, dilerseniz alışveriş yapabilirsiniz.

Midilli şehir merkezi gezimizin ardından, adanın geleneksel köylerinden Ayasos dağ köyü için harekete geçiyoruz. Tahta oyma mobilyalarını,seramik ve dantel işlerini sergileyen şirin çarşısını gezip ünlü adak yeri olan Meryem Ana Kilisesi’ni ziyaret ediyoruz. Çarsı meydanında vereceğimiz kahve molasının ardından Midilli‘ye doğru harekete geçiyoruz.

Akşam yemeğinde geleneksel ada yemeklerinin tadına bakıp, bouzouki eşliğinde Yunan müziğine doyarak unutamayacağımız bir Yunan gecesi geçirebilirsiniz.

3.gün

Sabah kahvaltının ardından otelimizden ayrılıyor ve Termi şehri üzerinden kuzeye hareket ediyoruz. Osmanlı Dönemi ve sonrasının en lüks oteli Sarlıca Palas’ta fotoğraf molasının ardından, dünyanın tek insan kanından yapılma ikonasının olduğuna inanılan Taksiarhis Kilisesi’nin bulunduğu, seramikleri ve ballı yoğurdu ile ünlü Mantamados‘a varıyoruz. Kilise ziyaretimizi yapıp kilise avlusunda ballı yoğurt ve lokma molamızı verdikten sonra ünlü yazar Stratis Myrivilis ‘in köyü Skamniya‘dan geçerek adanın kuzey ucu olan Molivos‘a ulaşıyoruz.

Unesco ödüllü bu şirin yerleşim yerinin Arnavut kaldırımlı özgün sokaklarında rehberimiz eşliğinde yürüyüşün ardından, serbest zaman veriyoruz. Arzuya göre, özgün el işleri sergileyen küçük dükkanlarından alışveriş yapabilir, teraslı özel cafe restoranlarında uzo eşliğinde Yunan mutfağının lezzetlerini tadabilirsiniz.

Molivos gezimizi de tamamladıktan sonra; dönüş yolun da Petra ve tam tepesindeki manastır bizi karşılıyor. Hala bu manastırın içinde ayinler yapılmakta, çanlar çalınmaktadır. Adanın orta bölgesi Kalloni, ilk Osmanlı yerleşim yeri Arisvi ve kuş cenneti Tuzla Bölgesi’ni de geçerek akşam saatlerinde Midilli Limanı’na varıyoruz. Bu güzel günün ardından gümrük işlemlerini de bitirdikten sonra 18:00’da Ayvalık’a doğru harekete geçiyoruz.

Bir sonraki seyahatinizde görüşmek dileğiyle.

Notlar
*0–6 yaş çocuklar ücretsiz, 6–12 yaş çocuklar %50 ücretlidir.
*Pasaportunda KKTC’ye giriş damgası olanlar Yunanistan’a giremezler.
Tur tarihleri:
*Giriş tarihi: 15.06.2018
*Çıkış tarihi:17.06.2018
Kişi Başı
İki Kişilik Odada

Başlangıç Fiyatı 150 € (690 TL)

TL fiyatlar Merkez Bankası döviz satış kuru baz alınarak hesaplanmıştır. Ödeme günündeki kura bağlı olarak TL fiyatlar değişebilir. Grup fiyatları için lütfen bizimle iletişime geçiniz

Dahil

Ayvalık–Midilli gidiş-dönüş feribot bileti
2 gece kahvaltı dahil konaklama
1 Yunan gecesi eğlencesi (yemek dahil, içki hariç )
Tur boyunca planlanan transferler
Türkçe rehberlik hizmeti


Hariç

Vize ücreti
Yurtdışına çıkış harcı ve seyahat sigortası
Öğle yemekleri
1 akşam yemeği
Gezi esnasındaki kişisel harcamalar

Tour Reviews

5.00 based on 1 review

There are no reviews yet.

Leave a Review

Rating